Вельш коргі кардіган – маленька енергійна вівчарка, яка зберігає юнацьке завзяття і витривалість протягом всього свого життя. Представники цієї рідкісної стародавньої породи відрізняються незворушним характером, аристократичним зовнішністю і неймовірним дружелюбністю. Тому їх популярність в середовищі собаковладельцев зростає.

Коргі кардигани, як ще називають цю породу, екстер’єром і характером нагадують коргі пемброк. Потрібно вміти відрізняти їх один від одного. Ми вивчили все про породу вельщ-коргі-кардиган, в цій статті ви знайдете всю інформацію про ці цікаві вівчарок.

Вельш коргі кардіган

характеристики породи

Прихильність до сім’ї

Ставлення до дітей

Ставлення до чужинців

охоронні якості

сторожові якості

випадання вовни

загальне здоров’я

Грайливість

Схильність до дресирування

 1. Прихильність до сім’ї. Коргі кардіган – це порода, яка формує міцні зв’язки зі своєю сім’єю. Вони себе позиціонують сімейної собакою. Ці карликові собаки відрізняються відданістю і лояльністю по відношенню до людини, якого вважають своїм. Розлуку з сім’єю переносять не дуже болісно, якщо їх не залишати надовго одних.
 2. Ставлення до дітей. Кардиган – кращий друг дітей. Це ідеальний вибір для сімей з маленькими дітьми. Собаки відрізняються грайливістю, із задоволенням підтримують активні дитячі розваги. Розумні вихованці слухаються маленьких власників. З ними можна залишати дітей наодинці. До незнайомим дітям кардигани доброзичливі, дозволяють з собою грати. Агресію до малюків не виявляють, терплять їх витівки. Коргі лояльні до чужих дітей, але до незнайомих дорослим ставляться насторожено.
 3. Ставлення до чужинців. Порода собак вельш коргі кардіган – це собаки, які з підозрою ставляться до всіх чужим людям. Вони будуть попереджати гавкотом про появу таких, утримувати їх поки не підійдуть господарі.
 4. Охоронні якості. Собак цієї породи марно заводити в якості охоронців і охоронців. Вихованців можна видресирувати охороняти господаря, але у собак немає вродженої агресії, вона заборонена стандартом породи. Кардигани можуть нагавкати підозрілу людину або зловмисника, схопити їх за ноги, але не більше того.
 5. Сторожові якості. Кардигани – насторожені сторожові пси. Порода собак кардиган – це більш територіальні собаки, ніж коргі-пемброк. При будь-якому підозрілому і незвичайному звуці, запаху, появі чогось незвичайного на охоронюваній собакою території, тварини видадуть попередження у вигляді гучного і дзвінкого гавкоту. Коли Кардиганчик гавкає через паркан, здається, що там величезний сторожовий пес.
 6. Випадання вовни . Шерсть у собак товста і важка – під час сезонної линьки вона буде покривати товстим шаром ваші підлоги, поки по них не пройдеться пилосос. Линька проходить сезонно (навесні і восени). Регулярне вичісування шерсті полегшить вашу працю з прибирання житла.
 7. Загальне здоров’я.  Коргі кардіган не може похвалитися богатирським здоров’ям. У собак цієї породи є кілька генетичних патологій і хронічних захворювань ненаследственного характеру. Детальніше про них читайте в підрозділі «Здоров’я».
 8. Грайливість. Порода грайлива і активна. Собаки із задоволенням беруть участь в спільних іграх. Можуть гратися з дітьми і дорослими.
 9. Схильність до дресирування. Високий інтелект кардигани робить його легко учнем. Але потрібно враховувати, що це – незалежні мислителі. Вони можуть часто діяти на власний розсуд, не виконувати команди. Тренувати собак цієї породи потрібно з самого малого віку, послідовно і терпляче.

Історія походження породи вельш-коргі-кардиган

Історики вважають, що прабатьки вельш коргі прийшли в Уельс разом древнім кельтським народом, сталося це десь 1200 років до н.е. Верткі пси допомагали валлійським фермерам і пастухам управляти отарами і стадами великої рогатої худоби. Моторні і невтомні собачки-вівчарки на бігу кусали ноги тварин, направляючи їх в потрібну сторону. Карликові розміри коргі дозволяли їм уникати ударів копит тварин, які неминуче наступали після укусів.

У той час, коли кардигани були зайняті роботою зі стадом, вони охороняли території садиб та боролися з гризунами. Пемброк і кардиганов протягом тисячоліть вважали двома гілками однієї породи. Згодом породи розділили на два споріднених, але не залежних виду. З 1934 року існують два затверджених стандарту: вельш-коргі-кардиган і вельш-коргі-пемброк.

Опис породи вельш коргі кардіган – зовнішній вигляд і характер

Міцна рухома вівчарка, з виразною лисячій мордочкою – це коргі кардіган. Відмітна особливість породи – коротенькі, але дуже сильні кінцівки. Коргі – це професійні пастухи, вони завжди і скрізь готові пасти. Не дивуйтеся, якщо виявите, що вихованець пасе вашу сім’ю, вважаючи її своїм стадом.

Чому у коргі короткі лапи

Перше питання, яке виникає у всіх, хто тільки познайомився з цією породою: «Чому у вельш коргі короткі лапи?» І це природно – ця особливість екстер’єру найпомітніша. Щоб відповісти на нього, треба звернутися до історії виникнення цього різновиду собак.

Не дати корові або вівці відбитися від стада – це спочатку було роботою коргі. Як вони це робили? Кусали худобу за ноги. Їх екстремально низький зріст і міні-кінцівки допомагали собакам вправно йти від ударів рогів і копит.

Лапи у міні-вівчарок, дійсно, прямі і короткі, але це не заважає мініатюрним вівчаркам бігати з великою швидкістю. Це дуже допомагало собакам здійснювати маневри, коли вони перебували в середині стада.

Вельш-коргі-кардиган і вельш-коргі-пемброк

Пемброк і коргі – схожість і відмінності

За стандартом породи вельш коргі кардіган відрізняється від пемброка деякими ознаками і якостями.

Розглянемо характерні відмітні ознаки, за якими коргі кардіган відрізняється від пемброка:

 1. Кардигани більш стримані і насторожено ставляться до незнайомців. Пемброк – компанійські собаки, добре ставляться навіть до чужинців.
 2. У кардиганов ширше кістяк, вони вище і важче пемброков.
 3. У пемброков загострені вушка. У кардиганов – закруглена форма вух.
 4. Пемброк за стандартом мають чотири регламентованих забарвлення: рудий, палевий, чорно-підпалий, соболиний. Кардиганам стандарт дозволяє будь-які варіації кольорів.
 5. У кардиганов менше список генетичних захворювань.
 6. Раніше хвіст пемброков купований в обов’язковому порядку – це було головною відмітною породним ознакою. Сьогодні ця традиція підтримується не всіма собаківниками, але хвіст кардиганов довше, пухнасті і красивіше.

Подібність порід полягає в ласкавому характері, миловидному екстер’єрі, що нагадує одночасно і лисицю, і собаку. Ще один важливий плюс обох порід – вони підходять недосвідченим початківцям собаківників.

Вельш коргі кардіган

Стандарт породи вельш коргі кардіган

За європейським стандартом породи FCI чистопородні собаки повинні мати наступні характеристики:

 • Статура. Міцне кремезне, з потужним довгим корпусом. Талія яскраво виражена. Корпус не повинен торкатися землі.
 • Грудна клітина. Глибока, помірно широка.
 • Спина. Плавний вигин від холки собаки до її крупу. Лопатки сильно нахилені.
 • Кінцівки. Короткі, масивні, сильні.
 • Лапи. Передні – незначно вивернуті назовні. Задні – великого розміру, округлі, пальці щільно зібрані, подушечки добре виражені. Зайві пальці (при наявності) видаляються в обов’язковому порядку.
 • Хода. Активна, з вільними рухами. У передніх кінцівок хороший розмах, але немає зайвого підйому над землею. Рухи передніх і поштовхи задніх кінцівок відбуваються в унісон.
 • Шия. Витримана пропорція розміром собаки. М’язиста.
 • Голова. Лисячій форми, з плоским і широким черепом. Куполоподібний вигин між вухами і очима. Спостерігається помірний перехід від морди до лоба.
 • Морда. Плавно звужується до мочки носа. Мочка носа контурна, що не притуплена.
 • Ніс. З чорної мочкою.
 • Прикус. Ножиці. Зуби – міцні.
 • Вуха. Великі, стоячі. Посаджені далеко. Помірно широку основу і злегка закруглені кінчики.
 • Очі. Дрібні, розставлені широко. З ясним, живим, пильним виразом. Повіки – темні. Колір може бути чорним або гармоніюють із забарвленням шерсті. Коргі з блакитними очима зустрічаються серед мраморно-блакитного забарвлення.
 • Хвіст. За формою нагадує лисячий. Розташований на рівні лінії верху, майже торкається землі. Довжина – помірна. Спокійний стан – опущений вниз. У русі – злегка піднімається над лінією спини, але не закидається.
 • Шерсть. Жорсткий і прямий остевой волосся короткої або середньої довжини. Непромокальний. Підшерсток добре розвинений.
 • Забарвлення. Стандарт допускає забарвлення вельш-коргі-кардиган будь-якого забарвлення з білими плямами і без них. Єдина умова – білий колір не повинен домінувати.
 • Зростання в загривку. Ідеал за стандартом – 30 см.
 • Вага. Стандартом FCI вага коргі кардіган не регламентований. Він повинен бути збалансованим і пропорційним розмірами тварини.
 • Скільки живуть. Середня тривалість життя -12-14 років.

Важливо: коргі з блакитними очима (один або обидва) можуть бути тільки з забарвленням мраморно-блакитний.

Вельш коргі кардіган з блакитними очима

Характеристики та опис характеру породи вельш-коргі кардіган

Ми вже говорили, що коргі кардіган – це ідеальна сімейна собака, яка чудово ладнає і з дорослими, і з дітьми. У деяких джерелах вказується, що кардигани – це собаки одного господаря. У порівнянні з Пемброк – вони більш «овчарістие». Такий опис породи вельш-коргі-кардиган отримав за свій характер.

Які риси характеру роблять кардиганов сімейними улюбленцями:

 • стриманість і флегматичне спокій;
 • доброзичливість по відношенню до людей;
 • відмінне почуття гумору;
 • відсутність ревнощів;
 • не нав’язливим;
 • розум і проникливість;
 • відсутність амбітності і спроб домінувати над господарем.

Члени сім’ї кардигани – це його найкращі друзі. Він з однаковим задоволенням буде підтримувати спільну діяльність і з дорослими, і з маленькими дітьми. Під спільною діяльністю ми розуміємо: веселі активні ігри, вальяжно валяння на дивані з господарем під час перегляду серіалу, прогулянку по парку, похід за грибами.

Настороженість до незнайомців робить собак ще і непоганими сторожами, такими собі «дзвіночками», які повідомляють про наближення чужинців. Робочі характеристики сучасним коргі практично не потрібні, але вони все одно пасуть. Пасуть свою сім’ю. Вони пильно стежать за всіма дітьми, і як тільки вони переходять уявну лінію, яку тримає в голові собака, кардиган намагається повернути «загублену вівцю в стадо».

Робить це він, як і тисячі років тому, злегка прікусивая ногу дитини. Дорослі члени сім’ї не повинні заохочувати подібну поведінку, яким би милим і смішним воно не здавалося. По-перше, дитині може бути боляче. По-друге, собака, якій не вказали на неприпустимість подібної поведінки, буде повторювати його знову.

Догляд та утримання

Вельш-коргі-кардиган – це універсальна в плані змісту порода. Цих тварин можна заводити і в заміському приватному будинку, і в міській квартирі. Квартира може бути не найбільшого розміру – коргі карликові собачки, їм не потрібно багато місця для утримання.

Звичайно, будиночок з обгородженій галявиною – це ідеальне місце для маленьких вівчарок. Але не у всіх є така можливість. Важливо умова змісту кардиганов в квартирі – це регулярні активні прогулянки і тренування. Вівчарки за своєю природою активні, їм потрібно реалізовувати цю активність і витрачати енергію.

Правила догляду

Щоб забезпечити своєму вихованцеві довге і щасливе життя, дотримуйтеся наступних правил по догляду за собакою:

 1. Постійно контролюйте свого коргі, немов він маленька дитина. Блокуйте двері, щоб вони, бува, не придавили собачку. Закривайте вікна, ставте на вікна захисні решітки. Підтримуйте чистоту і порядок, щоб коргі не взяли якийсь небезпечний предмет.
 2. Шерсть вихованця потрібно чистити щотижня, а в період линьки (два рази на рік) щодня. Так ви допоможете собаці звільнитися від відмерлих волосків, і вам буде простіше підтримувати в будинку чистоту.
 3. За природою у кардиганов міцні здорові зуби, щоб підтримувати їхнє здоров’я, їх чистять два рази в тиждень спеціальною щіткою і ветеринарної зубною пастою.
 4. Вуха акуратно очищають один раз в тиждень. Найкраще робити це ватним диском, змоченим в теплому окропі.
 5. Собакам потрібно щоденна активність. Щоб їх розум і тіло були навантажені. Нудьгуючі коргі можуть проявляти руйнівний деструктивна поведінка.
 6. Щоб вихованець з довгою спиною і короткими лапами не травмувався, не дозволяйте коргі зістрибувати з висоти. Будьте гранично обережні, коли піднімаєте кардиганов на руки.
 7. Регулярні тренування необхідні собакам цієї породи. Важливо не перестаратися в самому початку. Збільшуйте тривалість та інтенсивність занять поступово.

Щеня вельш коргі кардіган

Як підготуватися до появи цуценя

До того моменту, коли ви будете забирати свого вихованця, треба повністю підготувати ваше житло і двір. Підготувати в плані забезпечення безпеки. Малюки коргі дуже допитливі і дуже активні. Приберіть із зони досяжності собаки все, що може заподіяти їм шкоду: електричний кабель, отруйні рослини, гострі інструменти.

Друге, що потрібно зробити – створити комфортну зону для відпочинку і сну малюка. Цуценятам потрібно багато спати, щоб рости і розвиватися здоровими. Розмістіть лежанку в тихому теплому місці. Слідкуйте, щоб там не було протягів і джерел гучних звуків, які можуть налякати вихованця. Коли цуценя вельш-коргі-кардиган спить, намагайтеся його не турбувати.

Важлива умова для комфортної первинної адаптації нового вихованця – ваше цілодобова присутність поруч. Візьміть на цей час відпустку або постарайтеся брати цуценя, коли вдома буде постійно перебувати хтось із членів сім’ї. Так малюкові буде простіше звикнути, він не буде наданий сам собі – це важливо, щоб він не нудьгував і не вів себе руйнівно.

Привчайте цуценят собаки вельш-коргі-кардиган проводити більш активно «ігровий час» на вулиці, а вдома намагайтеся не грати з ними в галасливі ігри. Так вони швидше звикнуть поводитися тихіше, коли знаходяться в будинку і квартирі. А у дворі і саду будуть гратися і шуміти.

Що купити цуценяті

Коли готують придане для цуценя, враховують анатомічні особливості породи.

Вам знадобиться:

 • ортопедичний матрац-лежанка;
 • миска з регульованої висоти підставки, щоб собаці не довелося нахилятися;
 • попонка-дощовик, щоб не бруднити живіт – для прогулянок в сиру пору року;
 • гребінь з довгими зубами, масажна щітка, пуходерка;
 • манеж або дитячі хвіртки на двері;
 • різноманітні іграшки, включаючи жувальні;
 • зубна щітка і паста;
 • ножиці із закругленими кінцями;
 • шлейки і пара міцних повідків.

здоров’я

Коргі кардіган живуть досить довго за умови якісного догляду за ними, збалансованого харчування і достатніх фізичних навантажень. Але у них є ряд слабких місць в стані здоров’я.

Генетичні патології:

 1. Дисплазія кульшового та ліктьового суглоба.
 2. Вроджена глухота.
 3. Дегенеративна мієлопатія.
 4. Захворювання міжхребцевого диска.
 5. Глаукома.
 6. Катаракта.
 7. Прогресуюча атрофія сітківки ока.
 8. Залишкова зрачковая мембрана.

Інші захворювання, до яких схильна порода:

 1. Стоматологічні проблеми: зубний камінь, наліт.
 2. Інфекційні захворювання.
 3. Ожиріння.
 4. Мочекам’яна хвороба.
 5. Проблеми з щитовидною залозою (гіпотиреоз).
 6. Проблеми репродуктивного характеру, складні пологи.

Важливо: багато генетичні патології можна виявити ветеринарними тестами. Вимагайте у заводчиків документи про стан здоров’я батьків щеняти і результати його генетичних тестів.

дресирування

Порода вельш-коргі-кардиган відрізняється розумом і кмітливістю. Собаки легко піддаються дресируванню, в навчанні показують себе з позитивного боку. Щоб щеня був зацікавлений в заняттях, треба уникати зайвої серйозності і монотонності. Навчання проводять в невимушеній ігровій формі, намагаючись зацікавити вихованця. Тупе і беззаперечне виконання команд – це не для коргі!

На що звернути увагу при дресируванні:

 • коргі кардіган найкраще працює за харчове заохочення;
 • не припустимі агресія, фізичне покарання і грубість при вихованні;
 • постійно ставте перед собакою нові завдання – це розвиває її розум, скидає зайву енергію;
 • інтерес – це головний мотиватор під час тренувань і навчання.

чим годувати

Собака вельш коргі кардіган може міститися на двох типах харчування: натуральному і готових промислових кормах. Який би вид раціону не був вибраний, потрібно стежити за його якістю і збалансованістю. Важливо не перегодовувати тварин – коргі схильні до переїдання і набору зайвої ваги. Кардигани можуть випрошувати їжу – господареві доведеться проявити твердість у цьому питанні.

промисловий корм

Найкраще вибирати корми класу не нижче «преміум», вони мають збалансованою формулою і містять всі необхідні для росту і розвитку собаки мікро- і макроелементи.

Кращі марки корми для кардиганов:

 • Acana Regionals Wild Prairie Dog Grain Free;
 • Orijen для дорослих собак Fit & Trim Grain Free
 • Acana Heritage Light & Fit Без зерна;
 • Гуабі Натуральна доросла собака Міні
 • ЗАРАЗ Свіжі дрібні породи Без зерна;
 • Farmina Natural & Delicious Adult Dog Mini Mini Breed Lamb, Pumpkin & Blueberry Grain Free.

натуральне харчування

Основу раціону при натуральному вигодовуванні має становити пісне промороженого сире м’ясо. Дають його в наступній дозуванні – 20 гр. на 1 кг. ваги собаки. 1-2 рази на тиждень м’ясну порцію замінюють рибної. Дають відварне філе морської риби без кісток.

Також в меню собаки обов’язково повинні бути:

 • субпродукти, рубець;
 • кисломолочні вироби;
 • овочі;
 • фрукти;
 • крупи, крім манки;
 • висівки;
 • перепелине яйце;
 • рослинна олія;
 • вітамінно-мінеральні комплекси.

Фото забарвлень вельш коргі кардіган

Тигровий.  Гарний тигрове забарвлення коргі успадковується цуценятами, якщо один з батьків мав такий колір. Допускаються будь-які модифікації цього забарвлення. Виділяють два різновиди тигрового окраса коргі:

 • рудий тигр (коргі кардіган рудо-тигрового забарвлення);
 • темний тигр.

Вельш коргі кардіган тигровий

Триколор.  Чорний коргі кардіган з рудими або тигровими мітками. Стандарт породи допускає різні варіанти триколірного забарвлення.

Вельш коргі кардіган триколор

Рудий коргі кардіган особливо схожий на лисицю. Допускаються всі відтінки рудого кольору.

Рудий коргі кардіган

Соболиний . У цьому красивому забарвленні допускаються будь-які відтінки рудого волосся з зачорнінням.

Соболиний забарвлення коргі кардіган

Блю-мерль.  Ще один незвичайний окрас. Має два різновиди: з рудими мітками і з тигровими мітками.

Блю-мерль коргі кардіган

Плюси і мінуси породи

Розглянемо плюси і мінуси породи коргі кардіган.

плюси:

 1. Ідеальний характер. Врівноважені, неагресивні собаки, пильні і не боязкі.
 2. Розум і кмітливість.
 3. Дружелюбність. Відмінні компаньйони.
 4. Може ладнає з іншими домашніми тваринами.
 5. Добре ставиться до дітей.
 6. Віддано відноситься до членів своєї сім’ї. Чи не ревнує.
 7. Легко опановує трюками і дресирують.
 8. Може бути сторожем.
 9. Чи не подають голос без причини.

мінуси:

 1. Схильність до свавілля і впертості.
 2. Важко переносить розставання з господарем.
 3. Має звичку кусати за ноги.
 4. Потребує тривалих прогулянках.
 5. Сильний рівень сезонної линьки.
 6. Є складнощі з репродуктивною функцією. Важко народжують.
 7. Висока вартість цуценят. Складно купити.

Відгуки власників

Анастасія: «Я довго сумнівалася у виборі породи собачки, взяла коргі кардіган. Зараз вважаю, що не помилилася в своєму виборі. Це неймовірно позитивна, миловидна, компанійська дівчинка. Вона завжди поруч зі мною. Якщо іноді напроказнічает, зробить таку мордочку, що неможливо на неї ображатися і лаятися ».

Сергій: «Про вельш-коргі-кадіган все пишуть тільки хороше. Вони врівноважені, добре ладнають з дітьми, віддано ставляться до своєї сім’ї. Ми хотіли саме таку собаку. Взяли малюка-хлопчика, назвали його Коржик. Собака виявилася розумна, але вперта. Якщо йому щось потрібно, він зробить все, щоб це отримати. Складно з ним гуляти, весь час норовить звернути не туди, куди йде господар ».

Діана: «Мій Віллі великий ненажера. Щоб отримати ще шматочок улюблених ласощів, готовий скиглити, стрибати і вимагати. Кажуть, що все кардигани такі. А в іншому – це милашка, душа компанії, чарівний песик з розумними виразними очима ».

Скільки коштує щеня

Вартість цуценя залежить від багатьох факторів: класу розплідника, родоводу, відповідності стандартним породним ознаками. Ціна на чистокровних породистих цуценят починається від 500 дол. і може досягати 1 000 дол.

На дошках оголошень можна знайти цуценят за 10 000-30 000, але їх якість і приналежність породі викликає сумнів. Якщо ви хочете цуценя в якості домашнього улюбленця, ви можете купити і такого.