sybyrskaia-koshka-12

Сибірська кішка – чудовий вибір для сімей з дітьми та власників, які цікавляться розведенням та виставковою діяльністю. Адже порода має стійку психіку і міцне здоров’я, при цьому все ще відкрита для сертифікації. Розводити «сибіряків» можна навіть із безпородною кішкою, що має характерні ознаки представників породи. Тому привнесення нової крові до племінної лінії здійснюється регулярно, і порода не страждає від інбридингу (схрещування особин, що перебувають у тісній спорідненості).

microsoftteams-image20286292028129
Розмірвеликий
Вовнадовга
Вага6 – 10 кг для кота та 4 – 6 кг для кішки
Зріст у загривку40 см для кота та 30 см для кішки
Середня тривалість життя15 – 20 років
Умови утриманняу квартирі або приватному будинку з доступом до вільного вигулу

Ключові якості

 • Високий інтелект. Представники породи сибірських кішок тонко відчувають настрій господаря та поводяться відповідно до поточної обстановки. Ось чому одна і та ж кішка може бути то товариською та грайливою, то стриманою та спокійною.
 • Прихильність до господаря. Сибірську кішку нерідко порівнюють із собакою. Вихованець регулярно зустрічає членів сім’ї біля порога і прагне проводити час у їхній компанії: прилаштуватися поряд на дивані або спостерігати за тим, що відбувається з найвищої точки в кімнаті.
 • Ненав’язливість. При всій включеності в життя сім’ї сибірська кішка легко переносить самотність і не в’ється в ногах, коли господар зайнятий чимось важливим. 
 • Недовірливість до незнайомців. Сибірські кішки захищають свою територію інстинктивно, тому насторожені у присутності гостей та рідко йдуть до рук сторонніх.
 • Розвинений мисливський інстинкт. Будь-яка кішка сибірської породи готова ловити птахів та мишей. Тому тримати її у будинку дрібними звірятами, які можуть зійти за видобуток, небезпечно.
 • Відповідальне батьківство. Представники сибірської породи не вимагають допомоги у догляді кошенят. У перший місяць життя малюків мама-кішка практично не залишає гніздо і здатна вигодувати потомство самостійно.
 • Потреба у фізичних навантаженнях. З сибірською кішкою потрібно гуляти на шлейці або забезпечити доступ до вільного вигулу. Але якщо вихід на вулицю неможливий, його необхідно компенсувати рухливими іграми.
 • Здатність жити у зграї. “Сибіряки” легко уживаються з іншими тваринами в будинку. Особливо з іншою кішкою тієї ж породи чи собакою середнього розміру.
 • Рясний сезонний линяння. Сибірська кішка линяє в осінньо-весняний період і вимагає регулярного вичісування вовни та водних процедур.
 • Гіпоалергенність. Порода підходить власникам з алергією на білок, що міститься в котячій слині. У представників породи сибірських кішок його концентрація мінімальна.
 • Міцне здоров’я. Представники породи не страждають від генетичних хвороб, викликаних близькою спорідненістю, і при правильному догляді вважаються довгожителі.
microsoftteams-image20281629
 • Пізніше зростання. Сибірська кішка досягає фізіологічної зрілості лише до трьох років життя, тому оцінити її екстер’єр у більш ранньому віці може виявитися непросто. Особливо при покупці кошеня з правом на розведення.
 • Особливі правила розведення. Сибірська порода кішок відноситься до категорії відкритих для сертифікації. Це означає, породисту кішку з родоводом можна схрещувати з домашньої. Головне – довести її приналежність до породи у породному клубі та отримати не менше трьох оцінок «відмінно» від трьох незалежних суддів на котячій виставці у категорії «Новички».

Історія породи

Перші згадки про кішок, що нагадують своїм виглядом сибірських, простежуються з XVI ст. На той час їх назвали бухарськими. Проте їхнє поширення не обмежувалося Сибіром.

За однією версією предками сибірської кішки були нащадки ангорської та перської кішок, завезені до Сибіру купцями із середньоазіатських країн. По інший – порода сформувалася під впливом норвезької лісової кішки, котра перекочувала з переселенцями із північних областей Росії.

У наші дні сибірська порода свійських кішок базується на кровях найбільших і пухнастих особин. Причому привнести в породу свої гени може навіть звичайний дворовий кіт, що має характерні породні риси. Головне – провести оцінку його екстер’єру в офіційному породному клубі та взяти участь у виставці.

Оцінка представників породи здійснюється за стандартами системи WCF (2002), TICA (2004) та FiFe (2007). Стандарт є єдиним для всіх забарвлень, включаючи сіамський, властивий підвиду сибірської породи кішок – невським маскарадним кішкам.

Сьогодні кішки сибірської породи входять до трійки найпопулярніших порід кішок у Росії. Порода ділить третє місце з мейн-кунами, поступаючись лише британцям та шотландцям, повідомляє ТАРС.

Зверніть увагу: 1992 року невська маскарадна кішка була виведена в окрему породу, проте оцінка її екстер’єру продовжує здійснюватися за стандартами, розробленими для представників традиційних забарвлень.

microsoftteams-image20281429

Як виглядає сибірська кішка

Сибірська кішка – тварина середнього або великого розміру з важким тілом, короткою шиєю, м’язистими кінцівками та довгим пухнастим хвостом.

microsoftteams-image20281729

Голова

Округла форма, високе чоло, широкі низько посаджені вилиці, широкий ніс. При огляді збоку характерні плавні контури профілю.

Вуха

Середній розмір, широкий постав з нахилом уперед, трикутна форма – широкі в основі, закруглені до кінчиків.

Очі

Великий розмір, широка посадка під кутом, овальна форма. Колір райдужної оболонки очей варіюється від жовтого або золотистого до зеленого і повинен гармоніювати із забарвленням вовни. Кішки в білому/сіамському забарвленні можуть/мають бути блакитноокими.

Білі різноокі кішки допускаються.

Вовна

Жорсткий блискучий остевий волосся середньої довжини, щільний м’який підшерстя. Покривне волосся спадає зі спини на боки та хвіст. На шиї, грудях, і «штанці» шерсть максимально довга. На нижній частині тіла та задній поверхні кінцівок – коротка. Між пальцями – виражені пучки вовни.

Остевий волосся має щільну структуру, що відштовхує воду. Для сибірської кішки характерна виражена сезонна линяння. Взимку кіт носить багатий комір і шерсть, що прикрашає, на внутрішній стороні задніх кінцівок. Влітку пухнастим залишається лише хвіст.

Забарвлення

Будь-який, крім усіх відтінків шоколадного, лілового, жовто-коричневого, світло-бежевого.

microsoftteams-image20281529

Недоліки/дефекти при оцінці екстер’єру

 • погано виражений перехід від чола до носа;
 • довга чи коротка морда;
 • плоскі щоки;
 • високі вилиці;
 • погано виражене підборіддя;
 • маленькі, круглі, близько посаджені очі;
 • великі чи маленькі вуха із широким чи низьким поставою;
 • коротке тіло;
 • слабкий кістяк;
 • малі лапи;
 • витончений тип;
 • перський тип;
 • відсутність пучків вовни між пальцями;
 • довга шия;
 • короткий погано опушений хвіст;
 • відсутність підшерстя;
 • рідкий остевий волосся на спині та крупі.
microsoftteams-image20281229

Характер сибірської кішки

Сибірські кішки грайливі, дружелюбні та товариські. Проте йдуть на контакт не з усіма. Вихованці виявляють настороженість побачивши сторонніх людей у ​​домі і намагаються уникати маленьких дітей, які виявляють надмірну активність. Тому утримувати тварину силою, брати на руки та намагатися погладити проти її волі не рекомендується. Порода має сильний і незалежний характер і вимагає часу на адаптацію до незвичних запахів і гучних звуків.Поведінка з господарем

microsoftteams-image20281029

Сибірська кішка любить увагу та рухливі ігри. При цьому не голосно нявкатиме і витиметься в ногах.

Спілкування з кішкою може бути дозованим. Адже вихованець легко займає себе сам. Наприклад, спостерігає за домочадцями, видершись на холодильник чи шафу, або ганяє м’ячик по підлозі.

microsoftteams-image20281829_3

Поведінка з дітьми

microsoftteams-image20281129_1

Сибірські кішки легко вживаються з дітьми. Але якщо ті починають шуміти чи гладити тварину проти її волі, ховаються чи випускають пазурі.

Поведінка зі сторонніми

З появою гостей тварина починає поводитися насторожено, воліючи спостерігати з боку. Однак якщо бачить людину не вперше, може виявити цікавість і навіть дозволити себе погладити. Головне – дати вихованцю себе обнюхати і дочекатися моменту, коли він вийде з укриття самостійно.

Поведінка з іншими тваринами

microsoftteams-image20281329-min_1

З собаками та кішками «сибіряки» не конфліктують. Але з дрібнішими тваринами можуть виникнути проблеми. Через вираженого мисливського інстинкту вихованець бачить у них видобуток. Тому спільний зміст із гризунами та птахами не рекомендується.

Утримання та догляд

Сибірські кішки дуже охайні. Тому проблем із привчанням до лотка чи догляду за вовною не виникне. Головне – привчити вихованця до гігієнічних процедур з раннього дитинства.

Вичісування вовни

Вичісувати шерсть сибірської кішки починають ще в розпліднику. Кішка повинна звикнути до щотижневої рутини і сприймати її без невдоволення. Для цього кошеня можна винагороджувати ласощами та розбивати процедуру на кілька підходів, вичісуючи спину, комір та «штанці» по черзі.

Вичісувати дозрілу вовну потрібно у напрямку зростання волосся. У період линяння кішку вичісують щодня. Надалі – 2-3 рази на тиждень.

Вовна сибірської кішки має тверду текстуру. Тому ковтунів не повинно бути. Однак якщо вони все ж таки утворюються, їх легко розібрати руками. Достатньо збризнути проблемну ділянку спреєм від ковтунів і розібрати грудку, що сформувалася, за допомогою залізного гребеня з рідкісними зубцями.

Для догляду за довгою вовною вам знадобиться залізний гребінь з довгими зубцями, пуходердка (сліккер) і масажна щітка.

Купання

microsoftteams-image2028929

Вовна сибірської кішки вважається самоочищувальною. Тому купати вихованця часто необов’язково. Достатньо поверхневого чищення спеціальними вологими серветками для тварин. Однак якщо вихованець виходить на вулицю або бере участь у виставках, купання має бути регулярним.

Для купання сибірської кішки вам знадобиться: зволожуючі шампуні для довгошерстих порід та кондиціонери для підтримки цілісності шкірного покриву.

Стрижка пазурів

Стригти пазурі сибірським кішкам необов’язково. Достатньо привчити вихованця до кігтеточки і стежити, щоб гострі кінчики не заважали йому під час ходьби. Якщо ж пазурі не сточуються природним шляхом, підстригайте їх на 1-2 мм щомісяця.

Для стрижки кігтів вам знадобиться: кігтерез, кровоспинне пудра.

Тримайте кровоспинне пудру напоготові. Якщо захопити кіготь близько до кігтьового ложа, з пальця піде кров і зупинити її без спеціальних медикаментів буде складно.

Гігієна очей та вух

microsoftteams-image2028229

Чистити очі та вуха сибірської кішки потрібно у міру забруднення. Зазвичай, процедуру проводять 1 раз на тиждень. Однак якщо виділень стає більше, вихованця потрібно показати ветеринару. Здорові тварини з надмірною сльозотечею та забрудненням вушної раковини не стикаються.

Для догляду за очима і вухами вам знадобляться: ватяні диски, лосьйон, що очищає, із зоомагазину або чиста кип’ячена вода.

microsoftteams-image2028329

харчування

Сибірські кішки не вибагливі та їдять як натуральні продукти, так і промислові корми. Однак через потужну статуру та високий відсоток м’язової маси до раціону харчування потрібно підходити особливо ретельно.

portrait-of-a-neva-masquerade-cat-cat-eating-food-from

Годувати «сибіряків» рекомендується готовими повнорационными кормами для великих довгошерстих порід. Головне – вибирати лінійки преміум або супер-преміум сегмента з вітамінно-мінеральними комплексами для здоров’я шкірного покриву, опорно-рухового апарату та сечовидільної системи.

У складі корму мають бути жирні кислоти Омега-3 та Омега-6, а також вітаміни групи А, В, D, C, E.

Щоб вибрати корм правильно, порадьтеся з вашим ветеринаром.

Зверніть увагу: змішувати готовий корм та натуральні продукти не рекомендується. Багато сибірських котів люблять сире м’ясо та креветки. Але якщо давати ці продукти у вигляді ласощів, апетит вихованця може зіпсуватися.

microsoftteams-image2028529_0

Здоров’я та хвороби

Представники сибірської породи кішок належать до аборигенних – виведених у природному середовищі без участі людини. Тому критичних проблем зі здоров’ям, які могли б сформуватися через помилки у процесі селекції, у тварин не встановлено. Здебільшого «сибіряки» страждають від закупорки просвіту шлунка чи кишечника грудками вовни чи сечокам’яної хвороби через недостатнє споживання рідини.

Як уникнути патологій

Щоб підтримати здоров’я сибірського кота, додавайте в корм шерстевивідну пасту (мальта-пасту), забезпечте доступ до чистої бутильованої води та ініціюйте фізичну активність – встановіть у будинку ігровий комплекс або виводьте вихованця на прогулянку на шлейці.