6bc2460ef1c9f477c6c2cf80e64e71d2

Російський той-тер’єр – мініатюрний та надзвичайно емоційний розумниця. Вірний компаньйон і невтомний пустун, він із задоволенням підтримає будь-яку гру.

коротка інформація

 • Назва породи: Російський той-тер’єр
 • Країна походження: Росія
 • Вага: 1,4-3 кг
 • Зростання (висота в загривку): 20-28 см
 • Тривалість життя: 10-12 років

Основні моменти

 • Через екстремально малі розміри російські той-тер’єри ідеально підходять для утримання в квартирах з дефіцитом вільної площі.
 • Неагресивні, але при цьому вважаються непоганими сторожами.
 • Інтелектуали та великі хитруни, що швидко вивчають слабкості власного господаря і вміють віртуозно тиснути на жалість.
 • Дуже сприйнятливі і легковозбудимы, тому кожен підозрілий звук відповідають дзвінким гавкотом.
 • Відкликаються на лагідне та доброзичливе ставлення і категорично не сприймають авторитарного стилю та психологічного тиску з боку господаря.
 • У процесі дресирування часто виявляють упертість і недисциплінованість, хоча до пород, що важко виховуються, не належать.
 • Мають визначні здібності до запам’ятовування. Можуть протягом кількох років зберігати у пам’яті навіть незначні епізоди.
 • Непогано ладнають з іншими домашніми тваринами, але для проживання в сім’ях з маленькими дітьми не рекомендовані внаслідок низької стійкості до стресів.
a27ba9cc77401d0b5654565891cbc65c

Російський той-тер’єр – собака, яка, незважаючи на крихітні габарити, здатна заповнити собою весь вільний простір. Заводні та непосидючі, ці тямущі малюки не шанують усамітнення і із задоволенням супроводжують господаря скрізь, де це тільки можливо. Вони гуляють на повідках, виїжджають на пікніки в велосипедних кошиках і мандрують дамськими сумочками. Крім того, представники цієї породи завжди користувалися репутацією дуже позитивних та компанійських вихованців, з якими легко порозумітися.

Історія породи російський той-тер’єр

Батьками російських тоїв були англійські той-тер’єри, які здобули собі славу незрівнянних щурів. Перші представники цього поважного роду з’явилися в Росії ще в петровську епоху, а до середини XIX століття невеликі, але надзвичайно жваві собачки перетворилися на улюблених вихованців вітчизняної еліти. Ті-тер’єри мешкали в імператорських резиденціях, стерегли покої багатих поміщиць, роз’їжджаючи балами і світськими раутами зі своїми зарозумілими господинями.

З приходом радянської влади декоративні собаки перекочували до розряду «буржуазних надмірностей». Нова влада віддавала перевагу кориснішим породам, націленим на повноцінну службу і охорону, тому майже півстоліття той-тер’єри залишалися в тіні, поступово вимираючи і вироджуючись.

У 50-ті роки радянські кінологи-ентузіасти вирішили відродити плем’я легендарних салонних собачок. Але оскільки чистопородних представників сімейства той-тер’єрів у СРСР на той час не залишилося, фахівцям довелося працювати з тваринами без родоводів та особинами, вивезеними радянськими солдатами з Німеччини як військові трофеї. Додаткова складність полягала ще й у тому, що отримане під час експерименту потомство було неможливо порівняти з дитинчатами англійських тер’єрів через політику залізної завіси. У результаті вітчизняні фахівці ще довго не підозрювали, що вивели нову породу, яка істотно відрізняється від тієї, на яку спочатку орієнтувалися. Так, наприклад, тій-тер’єри радянського «розливу» були в півтора рази менші за своїх британських побратимів, мали інші пропорції тіла та форму черепа.

Однак на цьому відкриття не скінчилися. У 1957 році в сімействі російських тоїв, де один з батьків не був чистопородним, на світ з’явилося щеня чоловічої статі з довгими очесами вовни в області вух та лап. Тварина виглядала настільки зворушливо і забавно, що бридери вирішили зберегти цю привабливу мутацію, залишивши цуценя на плем’я. Так з’явилася самостійна гілка породи – московський довгошерстий той-тер’єр.

Незважаючи на популярність, що різко зросла, російські той-тер’єри досить довго залишалися «місцевими» вихованцями, практично невідомими за межами країни. І лише у 2006 році Міжнародна кінологічна асоціація, неохоче і з застереженнями, визнала у салонних собачках самостійну породу. На вимогу комісії FCI, російські той-тер’єри були перейменовані на російські та отримали право на участь у світових та європейських чемпіонатах.

Зовнішність російського той-тер’єра

Російські ті – собаки-малюки з масою тіла до 3 кг. Середнє зростання особини – 20-28 см, але нерідко на світ з’являються так звані міні-тварини, чиє зростання може бути на кілька сантиметрів нижче, ніж допускається стандартом. Незважаючи на такі мініатюрні параметри, виглядають російські той-тер’єри дуже витончено, що частково обумовлено тонким скелетом та сухою мускулатурою.

Голова

Череп невеликий, але при цьому високий та помірно широкий. Вилиці сплощені, виражені незначно. Морда суха, загострена. Виразно промальований перехід від чола до морди. Губи чорні тонкі. Мочка носа середня, чорна, або тон основного забарвлення тварини.

Щелепи

У російського той-тер’єра ножицеподібний прикус, маленькі білі зуби. Допускається відсутність кількох різцевих зубів (по два різці на кожну щелепу).

Очі

Округлі, великі, трохи опуклі. Посадка пряма. Відстань між очима широка. Відтінок райдужної оболонки може змінюватись.

Вуха

Вуха той-тер’єра великі та водночас тонкі. Стоячі. Постав високий.

Шия

Тіло

Спина міцна і рівна з верхньою лінією, що плавно опускається, у напрямку від холки до хвоста. Корпус із округлим крупом. Живіт підтягнутий, поперекова зона коротка та опукла. Підібраний пах робить нижню лінію тіла підтягнутою та вигнуто-рельєфною. Груди неширокі, але глибокі.

Кінцівки

Передні ноги прямі, поставлені паралельно одна одній. Мускулатура кінцівок суха, лікті дивляться. Довжина плечей збігається із довжиною лопаток. Плечолопатковий кут дорівнює 105 °. Задні кінцівки стрункі, прямі (якщо розглядати ззаду) по відношенню до передніх поставлені трохи ширше. Мускулатура стегон розвинена, але суха. Гомілки та стегна мають однакову довжину. Лапи маленькі, у формі овалу, склепінчасті, збираються в «комочок». Передні лапи трохи ширші за задні. Подушечки чорного кольору, або повторюють основний колір тіла, пружні.

Хвіст

У той-тер’єр допускаються як купований, так і природний варіанти. Купірований хвіст зазвичай короткий (рекомендована довжина – не більше 3 хребців), спрямований нагору. Некупірований має форму серпа або півмісяця, що тримається на рівні спини, іноді вище.

Вовна

Характеристики шерстного покриву залежать від різновиду особини. Короткошерстные російські той-тер’єри мають гладкішу, прилеглу до корпусу шерсть, що характеризується практично повною відсутністю підшерстка.

У довгошерстих тварин остівий волосся довше, в межах 3-5 см. Шерсть щільно прилягає до шкіри в зоні тулуба. Волосся має трохи хвилясту або пряму структуру, на вухах шерстий покрив бахромчастого типу. У дорослих особин спадаюча «бахрома» ховає край і кінчики вух. Задній бік кінцівок прикрашають так звані щітки. У зоні лап теж росте м’яка, пишна шерсть, що вкриває пальці та кігті собаки.

Забарвлення

Чистопородних особин відрізняють насичені руде, палеве, коричнево- і чорно-підпале, а також лілово- і блакитно-підпале забарвлення.

Дефекти породи

До недоліків породи належать будь-які невідповідності стандарту зовнішності. Такими зазвичай є: надмірно високе зростання (понад 28 см), прямий прикус, напівстоячі вуха і низько розташований хвіст. Не вітається наявність білих міток на лапах і в зоні грудної клітки, а також монозабарвлення (блакитний, коричневий, фіолетовий, чорний).

Основні дискваліфікуючі пороки російських той-тер’єрів

 • Наявність лисин у короткошерстих особин, у довгошерстих – відсутність бахромчастої вовни на вухах.
 • Недостатня вага – менше 1 кг.
 • Мармуровий, плямистий та білий забарвлення, а також наявність тигрових міток.
 • Агресія чи боягузливість.
 • Короткі ноги.
 • Висячі вуха.
 • Неправильний прикус.
 • Відсутність іклів і більше 2 різцевих зубів у кожній щелепі.
84aa85cc7bb2bcd765c1149088ba31fe

Характер російського той-тер’єра

Російські той-тер’єри – вихованці, здатні розвіяти будь-яку нудьгу. Рухливі, ласкаві та емоційні, вони готові гратися і пустувати дні безперервно. Ці темпераментні малюки вимагають багато уваги та постійного «зворотного зв’язку», тому, купуючи російського тоя, готуйтеся до того, що спокій і усамітнення назавжди зникнуть з вашого житла, як тільки тварина переступить його поріг. Представники цієї породи абсолютно неагресивні, що анітрохи не заважає їм бути відмінними сторожами, що попереджають своїм дзвінким гавканням про прихід непроханого (а часто й званого) гостя. Серед заводчиків російські той-тер’єри славляться великими розумницями та вмілими маніпуляторами. Якщо господар, убитий розчуленим виглядом вихованця, дає слабину, можна не сумніватися: тварина знайде спосіб, як використати цю лояльність на свою користь.

До специфічних особливостей породи належить психоемоційна нестабільність її представників. Російські той-тер’єри легко «заводяться» від найменшого шарудіння і нескоро заспокоюються. Як правило, збудження супроводжується підвищеною активністю тварини та тривалим заливистим гавканням. З незвичайних талантів мініатюрних собачок особливий інтерес викликають їх дивовижні здібності до запам’ятовування. Зокрема, російські ті здатні зберігати в пам’яті події трирічної давності. Нерідко тварина може згадати і впізнати людину, з якою зустрічалося лише одного разу.

Виховання та дресирування

be4b24a58cf8bf2db87e7842251754eb

Спеціальних методик навчання базовим командам для російських той-тер’єрів не вигадано, тому до них застосовуються стандартні техніки дресирування. Проте авторитарний стиль впливу ці собаки сприймають погано. Тварина лякається, йде в себе, або навпаки, намагається хитрувати, що негативно позначається на формуванні його характеру. Загалом представники цієї породи не найдбайливіші учні, тому на блискавичні успіхи у засвоєнні команд сподіватися не варто. Безумовно, при достатньому терпінні та наполегливості тоїв можна навчити всім необхідним навичкам, просто на досягнення кінцевого результату потрібно трохи більше часу, ніж, наприклад, при дресируванні вівчарок.

Особливо трепетного ставлення вимагають цуценята віком до 6 місяців: як би вихованець не діставав вас своїми витівками, покарання до нього не застосовується. Якщо погані успіхи цуценя у процесі тренування викликають роздратування, заняття краще відкласти. Втім, зайве потурати капризам вихованця теж не варто. Як би не хотілося, не дозволяйте собаці спати у вашому ліжку. Представники цієї породи мають досить слабкий кістяк, для якого навіть звичайний стрибок із ліжка може закінчитися серйозною травмою. Ну і звичайно, не забувайте про систематичність заохочень, що допомагають спростити процес дресирування і швидше досягти поставленої мети.

Як привчити російського той-тер’єра гавкати

Шалений заливистий гавкіт вважається основним недоліком породи. Гавкають той-тер’єри часто і багато, причому приводи для таких «оперних арій» можуть бути незначні. Не намагайтеся заспокоїти збудженого собаку погладжуванням і лагідними вмовляннями. Хитрий вихованець розцінить це як заохочення і намагатиметься ще більше. Больові прийоми та хірургічне втручання загрожують негативним впливом на і без того нестабільну психіку собаки.

Зазвичай гавкіт припиняють командою («Фу!», «Не можна!»), вимовленою суворим тоном. Іноді заборону супроводжують легким ляпасом тварини газетою. У окремих випадках застосовується метод ігнорування. Коли собака починає заходитися гавканням, господар підкреслено дистанціюється і намагається не дивитися на нього. Як правило, не отримуючи підтримки ззовні, той згортає концерт. Остання методика вважається альтернативною та енерговитратною, тому що на формування навички йде більше часу та нервів власника, ніж при використанні командної техніки. Крім того, ігнорування не працює у випадках з цуценятами, що виросли, чиїм вихованням раніше не займалися. Такі тварини вже звикли влаштовувати переполох, тому навряд чи стежитимуть за поведінкою господаря.

Як привчити російського тоя кусатися

Від надлишку емоцій російські той-тер’єри часто покусують своїх власників. Незважаючи на те, що серйозної шкоди здоров’ю такі травми не несуть, потурати вихованцю все ж таки не варто. Відучувати тварину від шкідливої ​​звички можна легким скрикуванням «Ай!», що сигналізує про заподіяння болю. Якщо інцидент стався під час гри, припиніть ігровий процес і ненадовго залиште вихованця одного, щоб він зрозумів, що припустився промаху. У жодному разі не бийте собаку, це тільки погіршить справу.

Догляд та зміст

У силу своєї чарівної зовнішності та крихітних габаритів російський той-тер’єр нагадує кумедну іграшку, яку складно сприймати як повноцінну дорослу тварину. Завсідники та інстаграма та тематичних фотосесій, ці собаки чим далі, тим більше перетворюються на модний аксесуар та живу рекламу власного власника. Додають штучного ажіотажу та виробники одягу для собак, що відшивають для тих цілі колекції вбрання та взуття. Однак досвідчені заводчики не рекомендують надто захоплюватися модними дефіле. Достатньо придбати для вихованця кілька утеплених попон-комбінезонів на осінньо-зимовий сезон. А ось «упаковування» живої істоти у вузькі сукні і тим більше, у чоботи, – явно зайве.

Важливо: характерне тремтіння, властиве представникам породи російської тієї, не є показником переохолодження організму. Зазвичай собаки тремтять від надлишку емоцій та перезбудження.

Гігієна

07b6b39dc9ab870edf5fd7f046a775c5

Не варто впадати в крайність і щодня чистити вуха вихованця. Якщо у вушній воронці немає сторонніх предметів та забруднень, гігієнічну процедуру проводять раз на тиждень, використовуючи для цього кип’ячену та охолоджену рослинну олію та ватний диск, або лосьйон, що чистить, з ветеринарної аптеки. Раз-два на тиждень собакам чистять зуби спеціальною зубною пастою або крейдяним порошком із содою та соком лимона. Пазурі дорослим тваринам належить стригти раз на 15-20 днів. 10-денним цуценятам теж підрізають кігтьову пластину, щоб дитинчата не поранили матір.

Російська не потребує послуг бридера і щоденного розчісування (виняток – довгошерсті особини). Достатньо регулярно видаляти забруднення з шерстного покриву чистильною рукавицею. Занадто часті водні процедури можуть пересушити шкіру вихованця і стати причиною появи лисин, тому фахівці рекомендують купати російських той-тер’єрів раз на півроку. Цуценят, які не досягли 6-місячного віку, купати суворо заборонено.

Годування

Існує три варіанти годування російських тоїв: «натуралка», «сушіння» та змішаний раціон. У першому випадку до щоденного «меню» тварини повинні входити м’ясо (переважно яловичина), кисломолочна продукція (не більше 3% жирності), філе морської риби, круп’яні вироби, яєчний жовток, овочі та фрукти. Кожна «трапеза» собаки повинна складатися на 1/3 із тваринного білка (м’ясо, риба) та на 2/3 із круп, овочів та кисломолочних продуктів. Обсяг кожної порції – з розрахунку 50-80 г на кілограм ваги собаки.

Іноді вихованця корисно пригощати житніми сухариками і олією в кількості 1 чайної ложки на добу. Пару разів на місяць дають повзубчик часнику, який працює як протиглистовий засіб. Здоби, копченості, кістки, екзотичні фрукти, яєчний білок і річкова риба під суворою забороною.

У випадку сухого корму перевага надається різновидам, до складу яких входить не менше трьох видів круп, овочі, фрукти і як мінімум три тваринні білки. Варіантів із соєю, дріжджовими добавками, пшеницею та кукурудзою краще уникати. Дорослим особинам корм дають двічі на день, поєднуючи його із прийомом вітамінно-мінерального комплексу, підібраного ветеринаром.

Туалет

До лотка російські той-тер’єри звикають не відразу, а іноді й взагалі не звикають, тому найчастіше єдиним можливим варіантом туалету для собаки стає пелюшка (газета). Уважно стежте за цуценям у перші місяці життя. Зокрема, після сну, годування та ігор обов’язково садіть його на пелюшку або в лоток, щоб упіймати той момент, коли малюк збереться справити потребу. Після кожної зробленої в правильному місці «калюжі» вихованця потрібно хвалити і пригощати. Досить дієвий спосіб – розмістити собаку у вольєрі з лотком, таким чином обмеживши ареал її проживання. Зазвичай щеня швидко розуміє, що влаштовувати туалет поруч із власною лежанкою не найкраща ідея, і використовує лоток.

Здоров’я та хвороби російського тоя

c9a4a68cfa1fdf1f7b0ff8c077b08ba9

Середньостатистичний російський той-тер’єр мешкає від 10 до 15 років, хоча в історії зафіксовані випадки, коли окремі представники цього роду доживали до 20-річного ювілею. Найчастіші хвороби російських тоїв – катаракта, атрофія сітківки, підвивих колінної чашки, гідроцефалія. Досить поширений панкреатит, що є наслідком спроб урізноманітнити раціон собаки за допомогою солінь та жирних копченостей.

Особливу небезпеку таять у собі крихкий тонкий кістяк та зайва рухливість тварини, тому травмуються представники цієї породи легко та часто. У деяких особин може спостерігатися така генетична аномалія як асептичний некроз головки стегнової кістки. Зазвичай захворювання веде до кульгавості вихованця, а за відсутності лікування – і до повної атрофії задніх кінцівок.

Як вибрати цуценя

Вибирайте ласкаву тварину, що легко йде на контакт, у віці 2,5, а краще 3 місяців. У цей період життя вага цуценя має становити близько 1,5 кг. Якщо собака важить 600 г і менше, швидше за все вам намагаються продати дефектну карликову особину. Постарайтеся отримати найповнішу інформацію про родоводу цуценя, навіть якщо збираєтеся набувати російської тієї-тер’єра пет-категорії.

Приводи насторожитися:

 • щеня показують у клітці, не випускаючи з неї;
 • шерсть тварини має лисини;
 • у собаки надто витріщені очі або легка косоокість, що найчастіше є ознакою підвищеного внутрішньочерепного тиску;
 • присутні виділення з носа та очей;
 • відсутність у цуценя ветеринарного паспорта.