1641875196_3-sobakovod-club-p-sobaki-poroda-sobak-turetskii-kangal-3

Кангал – турецька порода великих грициків з темною маскою на морді. Виведена для охорони та захисту сільськогосподарських тварин від диких хижаків.

коротка інформація

 • Назва породи: Кангал
 • Країна походження: Туреччина
 • Вага: собаки 50-65 см, суки 40-55 см
 • Зростання (висота в загривку): кобелі 76-86 см, суки 71-79 см

Основні моменти

 • У Туреччині назву «анатолійська вівчарка» щодо кангалів не вживають, оскільки вважають її занадто загальною і не відбиває унікальність породи.
 • Високі охоронні якості та зовнішня суворість кангалів не заважають їм бути дбайливими та трепетними няньками для маленьких дітей.
 • Анатолійська вівчарка – одна з найбільш мовчазних порід. Брехання собаки можна почути тільки з дуже серйозного приводу.
 • Через потужні щелепи кангалу, що щільно змикаються, вважається, що його укуси мають рекордну травматичність.
 • Клан анатолійських вівчарок ділиться на три породні гілки – акбаші, карабаші та кангали. При цьому кожна має свою відмінну рису, яка допомагає не сплутати собаку з іншими родичами.
 • Порода названа на честь міста Кангала, а також має статус національного надбання Туреччини, через яке вивезення тварин із країни було заборонено до останнього часу.
 • Як і більшість робочих собак, кангали вкрай невибагливі у побуті.
 • Всі представники породи потребують ранньої соціалізації та навчання ОКД. Вони мають сильну схильність до домінування над людиною.

Кангальська вівчарка – гіпервідповідальний охоронець, якому не страшно довірити все найдорожче. Впевнені в собі і серйозні, кангали підкорюють, перш за все, вроджену розсудливість. Порода не страждає надмірною злісністю і не зривається без приводу, чому є логічне пояснення: собака таких габаритів здатний вселяти повагу одним тільки видом. Ну а якщо раптом виникне необхідність відповісти на агресію, «анатолієць» і тут не підведе, пустивши в хід свій головний аргумент – потужні щелепи.

Стандарт породи кангал

Кангал – це велика порода собак, що вважається національним скарбом Туреччини. Вона була використана для охорони стад та має сильний і захисний характер. Ось стандарт породи кангал:

 1. Загальний вигляд: Кангал – велика, масивна, мускулиста і гармонійна собака з міцною кісткової структурою і виразною мускулатурою.
 2. Розмір і вага: Кобели кангала важать від 50 до 80 кг, а суки – від 41 до 64 кг. Зріст у кобелів становить від 72 до 85 см, у сук – від 68 до 78 см.
 3. Голова: Широка і масивна з вираженими кісточками, череп пропорційний до тіла собаки. Морда глибока, пряма і має міцний прикус. Шкіра на голові повинна бути щільною, без складок.
 4. Очі: Жовто-карі або коричневі, середнього розміру, округлі або трохи видовжені.
 5. Вуха: Високо посаджені, великі, стоячі, з округлими кінчиками.
 6. Тулуб: Міцний і глибокий, з широкою спинкою і грудьми. Наведені мускули повинні бути розвинуті, але не повинні бути видимі через волосся.
 7. Хвіст: Високо посаджений, добре опушений, повинен бути вигнутий вгору, але не повинен дотикатися спини.
 8. Шерсть: Густа і коротка, з м’якою і гладкою текстурою. Колір може бути різним, від світло-кремового до темно-жовтого або палевого з чорним підпалом на вухах і хвості.

Характер кангалу

Кангал – це собака з вираженим захисним і сторожовим інстинктом. Їх надійність і вірність своєму власнику робить їх прекрасними собаками-охоронцями, які часто використовуються для захисту стада від хижих тварин.

Характер кангалу може бути досить незалежним, але вони дуже прив’язані до своєї родини. Вони виявлять велику турботу про своїх людей, зокрема дітей, які розглядаються як частина їх стада. Вони можуть бути довірливі до незнайомих, але не завжди, тому важливо вчасно і правильно соціалізувати цих собак.

Крім того, кангали можуть бути дуже незалежними та упертими, і тому важливо рано почати їх дресирування та виховання. Вони можуть бути підпорядковані, якщо їх правильно навчити командам та показати, що людина є вожаком.

Взагалі кангали – це сильні, незалежні і захисні собаки, які потребують від свого власника чітких правил, ранньої соціалізації та дисципліни. Вони можуть стати прекрасними сімейними собаками, якщо їх виховано та дресирувати правильно.

Виховання та дресирування

Тисячі років анатолійських вівчарок виховували і навчали вистежувати стада і кочові племена, що блукають рівнинами і пустельями. Ці собаки досить розумні, щоб швидко схоплювати інструкції та навчатися: поговоріть з анатолійцем, і він вас зрозуміє.

Кангала легко навчати, якщо не скидати з рахунків важливість ранньої соціалізації та схильність породи до лідерства, яка найяскравіше виражена у собак. Перше і головне правило дресирування – номер один в будинку людина, а не собака. Як тільки вихованець переконається, що його плани стати великим босом впали, він відразу прийме правила гри. Обов’язково навчіть кангала базовим командам слухняності, а краще пройдіть з ним ОКД (Загальний курс дресирування). Пам’ятайте, порода не сприймає грубого себе ставлення. Так що якщо намагаєтеся показати свою перевагу над твариною шляхом фізичного придушення, розцінюйте це як глухий шлях і повну втрату довіри вихованця.

Соціалізація цуценя

Відразу після переїзду в новий будинок щеня може боятися та уникати контактів із людьми. Це нормально. Дайте тварині освоїтись і не нав’язуйте їй своє суспільство. Обов’язково підготуйте для малюка ізольований куточок відпочинку, де йому ніхто не докучатиме. Ночами багато відлучені від сук цуценята скиглять. Щоб період відвикання від матері пройшов найменш болісно, ​​підкладайте вихованцю на час сну гумову грелочку – це заспокоїть і розслабить маленького кангалу.

Як тільки щеня звикне до свого оточення, ставте йому нові завдання на розвиток. Привчайте собаку спілкуватися не лише з вами, а й з рештою членів сім’ї, знайомими, родичами. Познайомте цуценя із несподіваними звуками – гудінням транспорту, музикою, телепередачами, голосами тварин. Якнайчастіше виводьте вихованця в місця, де він може бачити інших собак.

Важливо: малюки анатолійської вівчарки не в змозі попроситися в туалет, але й не можуть терпіти, тож будьте поблажливі до калюжок на підлозі. Принагідно привчайте цуценя робити туалет правильно – виносите його відразу після сну на вулицю (якщо собака живе в будинку) або відносите подалі від лежанки. Як тільки тварина починає тупцювати на місці і приймати характерну позу, беріть її в руки і висаджуйте на пелюшку або газети.

Годування

Щодо їжі кангал не ласунка і не капризуля, то проблем із його годуванням зазвичай не виникає. Більше того, у дорослих особин немає схильності до переїдання: якщо собака не відчуває гострого голоду, він швидше відмовиться від вечері, ніж «заправлятиметься» про запас. Щодо раціону, то тримати представників породи виключно на «сушці» заводчики не рекомендують. Існують дві основні схеми годівлі вівчарок – змішане харчування та повністю натуральне, наближене до системи BARF.

Основні правила змішаного типу годування

 • Не накладати в одну миску сухий корм та м’ясо. Розділіть ці продукти на дві годівлі. Наприклад, вранці – «сушіння», увечері – м’ясо та субпродукти.
 • Для змішаного харчування потрібно вибирати корми з максимально простим складом, з невисоким вмістом жирів та білків. Це необхідно для того, щоб не перевантажувати організм, адже білків та жирів достатньо у м’ясі.
 • Влаштовуйте кангалу дні натури харчування, повністю виключивши з них «сушіння».
 • Не доповнюйте змішаний раціон вітамінами та підживленнями без призначення ветеринара та аналізу на біохімію – є ризик переборщити або включити в меню не ті мікро- та макроелементи, які потрібні організму.

Натуральний раціон кангалу базується на тваринному білку (пісні види м’яса та субпродуктів), невеликій кількості вуглеводів (гречана, вівсяна каші), овочах, а також нежирній кисломолочці, тобто породі можна ті самі продукти, що і будь-якій іншій собаці. Подивитись докладні схеми годування дорослих та маленьких карабашів можна на сайтах породних розплідників.

Важливо: цуценята кангалу їдять із апетитом і дуже швидко ростуть. При цьому фахівці рекомендують ретельно стежити за масою тіла вихованців і дотримуватися балансу кальцію в раціоні. Надлишок макроелемента веде до розмітки кінцівок – типової проблеми всіх «важких» порід; Недолік – до неправильного формування кісток.

Здоров’я та хвороби кангалів

У чистокровних кангальських вівчарок незламне здоров’я. Проблем, що знижують якість життя собаки, не так багато. Як і більшість великих порід, кангальські карабаші мають схильність до дисплазії тазостегнових та ліктьових суглобів. Також через значні габарити породи зростає ризик розвитку завороту шлунка.

Як вибрати цуценя

 • Купуйте тварин, яких розводять в офіційних розплідниках, які мають реєстрацію РКФ та FCI. По-перше, на таких цуценят ви отримаєте всі необхідні документи. А по-друге, розплідники зазвичай не відмовляють у консультаціях після переїзду цуценя до нового будинку.
 • Намагайтеся отримати максимум інформації про виробників. Хто це – робітники чи виставкові особини, які у них родоводи, чи є нюанси стану здоров’я.
 • Корисно поцікавитися типом темпераменту суки та кобеля, від яких плануєте брати щеня. Тварини не повинні бути нервовими і подавати голос при вашій появі в розпліднику. Якщо все відбувається з точністю до навпаки, швидше за все малюки успадкують вибуховий характер батьків.
 • Купівля цуценя від двох чемпіонів – далеко не гарантія того, що ваш вихованець зробить виставкову кар’єру. Розглянути шоу-потенціал у малюку можна лише в міру його дорослішання. Так що якщо не готові розлучатися з мрією про кангал-медаліст, шукайте оголошення про продаж дорослих особин.
 • У деяких заводчиків кангали здають випробування на робочі характеристики та постійно контактують із с/г тваринами. Так що якщо плануєте використовувати собаку за її прямою «спеціальністю», намагайтеся шукати розплідники, які приділяють увагу саме робочим якостям породи.

Ціна кангалу

Ціна кангалу може варіюватись в залежності від попиту на цю породу у вашому регіоні, а також від репутації і родоводу собаки. В середньому, ціна на кангала може коливатись від 500 до 2000 доларів США.