salukibreed-1
Країнаблизький Схід
Тривалість життя12-14 років
ВисотаПси: 58-71 см
Суки: 58-71 см
ВагаПси: 18-27 кг
Суки: 18-27 кг
Довжина вовнидовгошерста
Колірбілий, кремовий, палевий, рудий, чорно-підпалий, гризлі, пегий
Ціна400 – 1000 $

Історія

saluki20dog20breed

Порода собак салюки має дуже давню історію, майже таку саму давню, як історія нашої людської цивілізації. Історики та собаківники висловлюють кілька припущень щодо цих собак, заснованих на знайдених археологічних артефактах.

Зокрема, є думка, що ця порода існувала на території родючого півмісяця (умовна місцевість на Близькому Сході від Єгипту до Туреччини та Месопотамії) ще за часів шумерської цивілізації. Безліч зображень дуже схожих собак з довгими ногами та подібною статурою є також на єгипетських гробницях Середнього царства.

Однак, якщо шумерські свідчення обмежуються лише зображеннями, то в Єгипті цих собак перебували поховані навіть у гробницях деяких фараонів. Однак, все ж таки за будовою скелета це тварини, що користувалися популярністю в Давньому Єгипті, дещо відрізнялися від сучасних. Найбільш схожий на сучасну салюки скелет був знайдений у Сирії, в руїнах стародавнього міста Телль-Бракк. За твердженнями археологів, на підставі радіовуглецевого аналізу можна дійти невтішного висновку, що цим останкам щонайменше 4000 років.

Існування цих собак простежується аж до Середньовіччя – у поемах та прозі східних письменників, істориків, а також на зображеннях у стародавніх книгах. Порода собак салюки дуже тісно пов’язана з іншою породою – афганська хорт . На європейському континенті ці собаки з’явилися внаслідок хрестових походів – Хрестоносці іноді привозили салюки із собою.

Що й казати, у Європі вони справили справжній фурор, звісно – серед знаті. Зокрема, на картині (1514 рік), що зображує Генріха IV, герцога Саксонії, біля його ніг можна бачити собаку, яка (за твердженням багатьох авторитетних джерел), є чистокровною салюкою. Ще одне підтвердження – роботи художника Паоло Веронезе – “шлюб у Кані”, “поклоніння волхвів”, “знаходження Мойсея”.

Однак середньовічним заводчикам не вдалося створити повноцінну самодостатню популяцію. Все змінилося 1895 року, коли дочка англійського барона на ім’я Флоренс привезла чистокровну пару салюки з Нижнього Єгипту (район Аль-Саліхах). Можна сказати, що багато сучасних представників цієї породи живуть у Європі, беруть свій початок саме від цієї пари собак.

Після Першої світової війни імпорт салюки з Близького Сходу значно збільшився, так збільшилася популярність породи. У 1923 році був створений Клуб хорт Салюкі і Кеннел Клуб (Великобританія) нарешті визнав породу. У 1996 році порода салюки була занесена до книги рекордів Гіннеса як найшвидший собака своїх розмірів та ваги. Вона розвинула швидкість 68,8 кмгод.

Опис

Салюки мають худорляву статуру, тонкі, довгі, але мускулисті кінцівки, витягнуту вузьку морду. Шия довга, вуха звисають з боків голови. Грудна клітка виражена, глибока, хвіст довгий. Подушечки лап збільшені, за рахунок чого собака розвиває велику швидкість без ушкоджень.

Особистість

saluki

Перська хорт має дуже м’який і добрий характер. Ці тварини знаходять велике задоволення у колі своєї родини та коханих людей. Можна сказати, з ними ніколи не виникає жодних проблем – вони не влаштовують удома безладдя, не кидаються на інших людей, не дістають усіх оточуючих та своїх господарів гавкаємо ночами. Чи не агресивні, не злопам’ятні.

Якби ми описували людину, ми могли б сказати, що вона дуже вихована, шляхетна і толерантна, а також має відкритість і доброту стосовно оточуючих. Салюки чудово ставляться до дітей, і з радістю проводити з ними час. У цих собак велика кількість внутрішньої енергії, а тому вони потребують тривалих прогулянок, активних занять і регулярного фізичного навантаження.

Салюки спокійні та врівноважені, проте, незважаючи на такий м’який характер, вони цілком зберігають внутрішню незалежність. А тому, власникам-початківцям може бути складно з цими собаками в процесі дресирування. До речі, салюки дуже розбірливі щодо активних ігор – їм не подобаються тверді і грубі предмети, такі як палиці або жорсткі гумові м’ячі. Для них краще вибирати іграшки пом’якше.

Коли ви вирушаєте на прогулянку, їх краще не спускати з повідця, оскільки є ймовірність, що ваш вихованець побіжить за цікавим запахом, і може навіть не повернутися назад. Відповідно, вам доведеться провести кілька годин у нервових пошуках, це як мінімум. Як максимум – розклеювання оголошень про загубленого собаку.

Салюки зберегли свої мисливські інстинкти, однак, у сучасних умовах їх досить рідко використовують із цією метою. Принаймні на території СНД. До інших домашніх тварин ставляться толерантно, хоча з кішками їх краще дружити в дитинстві. Для цієї породи потрібна рання соціалізація, щоб дещо нівелювати їхню внутрішню незалежність.

Навчання

Порода собак салюки нормально сприймає дресирування, проте від вас буде потрібно по-справжньому гора терпіння. Починати процес навчання можна з піврічного віку, вплітаючи в ігри елементи дресирування. При роботі з цією природою вам в жодному разі не можна виходити з себе, кричати, тупотіти ногами, або, що ще гірше, застосовувати фізичну силу. Особливо, якщо причина лише у нестачі терпіння у вас особисто.

Якщо ви сумніваєтеся, що можете тримати себе в руках, краще знайдіть для цієї роботи фахівця. Обов’язково робіть упор на команди скасування, щоб мати можливість зупинити тварину якщо вона захоче втекти в невелику подорож. Насправді домогтися цього нелегко, але цілком реально.

Для цього, вам потрібно буде використовувати спокусливі запахи улюбленої їжі вашого вихованця – він повинен залишатися на місці, навіть якщо дуже хочеться підійти і з’їсти смакота. Тут є важливий нюанс – спершу команду потрібно віддавати впритул до собаки, а потім збільшувати відстань.

Догляд

saluki20dog

Перська хорт (салюки) потребує щотижневого вичісування вовни, але робити це потрібно акуратно, так як тонка шкіра і мала кількість підшкірного жиру сприяють великій чутливості. Обов’язково очищайте очі та вуха від забруднень та відкладень, купайте собаку один-два рази на тиждень і підрізайте пазурі раз на 10 днів.

Поширені захворювання

Порода салюки має велику чутливість до знеболювальних препаратів, а тому їм потрібна значно менша доза, ніж звичайним собакам тих самих розмірів. Крім того, у них є схильність до наступних захворювань:

  • дисплазія кульшового суглоба;
  • рак печінки;
  • лімфома;
  • серцева недостатність;
  • вади серця;
  • кардіоміопатія;
  • шуми у серці;
  • дерматит;
  • алопеція.