gampr-5

Гампр – велика пастуха і сторожова порода собак, що здавна розводиться на території Вірменського нагір’я. Більшість поголів’я зосереджена у Вірменії.

коротка інформація

 • Назва породи: Гампр
 • Країна походження: Вірменія
 • Вага: кобелі 57-61 кг, суки 45-59 кг
 • Зростання (висота в загривку): кобелі 64-66 см, суки 58-61 см
 • Тривалість життя: 12-15 років

Основні моменти

 • З вірменської назва породи перекладається як «потужний», «сильний».
 • Перші зображення гампрів можна побачити на монетах часів царя Арташеса І.
 • Порода включена до списку національного надбання Вірменії, а у Єревані на честь її представників встановлено пам’ятник.
 • Гампра не рекомендується заводити людям, які не мають лідерських якостей і не мають досвіду роботи з собаками-домінантами.
 • Для вірменських вовкодавів однаково шкідливі як ліберально-попустительський стиль спілкування, і надмірно авторитарний. Тварина не повинна почуватися босом у сім’ї, але й принижене становище не для нього.
 • Безумовна прихильність до господаря гампрам не властива. Якщо власник поводиться з собакою жорстко і несправедливо, вихованець платить йому зневагою та непослухом.
 • Маючи стійку психіку і схильність до прийняття самостійних рішень, гампр вважається найнебезпечнішим у бою різновидом волкодава.
 • Деякі кінологічні асоціації класифікують гампра як кавказьку вівчарку вірменського типу.
cbada280676fe41019d6fd6df1e2e9de

Вірменський вовкодав – ідеальний сторож, охоронець і пастух, що має унікальну для робочого собаки здатність думати за господаря. Маючи розважливий характер і в міру флегматичний темперамент, гампр не поважає сліпе підпорядкування, воліючи самостійно розумітися на складних життєвих ситуаціях. Паралельно тварина обожнює опікуватися всіма, кого вважає частиною своєї сім’ї, тому власнику та його найближчим родичам забезпечено своєчасне відображення будь-якої живої загрози

Історія породи гампр

Полювати з людьми, охороняти худобу та охороняти житло гампри почали ще на зорі цивілізації. Підтвердженням цього є малюнки в печерах Вірменського нагір’я, створені пізніше III століття до зв. е. Проте прямим доказом значного віку породи стали останки древнього собаки, знайдені радянськими археологами 1954 року, у гробниці епохи Урарту. Виявлений вченими скелет належав невеликому вовкодаву, що мав сильну схожість із сучасними особинами, що дозволило відтворити достовірний образ перших гампрів.

Вірменські вовкодави згадуються й у описах військових походів Тиграна II, котрий жив у І столітті до зв. е. У ті часи чотирилапих друзів людину залучали до бойового ремесла, а в мирний час використовували для розваг на кшталт собачих бійок. У XX столітті ряди чистокровних гампрів почали рідшати, що пов’язано з приєднанням територій Вірменського нагір’я до Османської імперії. Варто уточнити, що ця подія позначилася в основному на сторожовій гілці гампрів, яка вважалася більш елітною, ніж пастуха. Саме особин сторожового різновиду турки схрещували зі своїми аборигенними породами, щоб розвинути у їхніх представниках територіально-охоронний інстинкт.

Цікавий факт: відомо, що одного дня Вірменію відвідали ченці з монастиря Святого Бернара в Альпах. Метою візиту духовних осіб було придбання гампрів, яких в обителі планували розводити для розкопок снігових завалів та пошуку зниклих людей.

З 30-х по 50-ті роки здійснювався вивіз вірменських вовкодавів до радянського розплідника «Червона зірка», де намагалися вивести ідеального «служника». Це також прискорило скорочення чисельності собак, тому що для експериментів відбиралися найкращі виробники і тому їх ніхто не повертав. У 2000-х вірменські заводчики поставили собі за мету досягти світового визнання породи і зайнялися збільшенням поголів’я гампрів. Потім у країні заснували кінологічний союз, який об’єднав відразу чотири великі породні клуби.

Пройти процедуру стандартизації і вже на офіційних правах влитися в групу робочих собак гампрам вдалося лише 2011 року, після чого тварин відразу ж оголосили національним символом Вірменії. У 2016 році породу вніс до реєстраційних книг Всесвітній кінологічний альянс (Alianz Canine Worldwide), який об’єднав близько 80 кінологічних федерацій з усього світу. Сьогодні за розвитком та розповсюдженням клану вірменських вовкодавів слідкує Кінолого-Спортивний Союз Вірменії на чолі з його президентом Віолеттою Габрієлян.

Відео: Гампр

Стандарт породи гампр

Аборигенний статус гампрів позначився на їхньому вигляді. Оскільки власники вовкодавів ніколи не зловживали міжпородним схрещуванням, сучасні особини не відрізняються від своїх предків, які бродили територією Вірменського нагір’я 300 років тому. При цьому самі собаки іноді вступали у зв’язок із вовками, що теж наклало відбиток на їхній екстер’єр. Найближчими одомашненими родичами гампрів залишаються пси Північного Кавказу і Східної Анатолії (Туреччина) – через сусідство цих територій тварини стихійно в’язалися один з одним.

Середньостатистичний вірменський вовкодав сьогодні – це собака видатних габаритів, що важить від 40 до 70 кг. Нижня планка зростання для кобелів – 67 см; для сук – 63 см; верхня межа – 77 та 71 см відповідно. Істотні відмінності є між сторожової та пастушою різновидами породи. Собаки-пастухи помітно дрібніші за своїх дворових родичів, при цьому відрізняються менш стабільним темпераментом. Сторожові гампри мають велетенську статуру, вони витриманіші за характером, менш рухливі, зате мають гіпертрофований територіальний інстинкт.

Голова

Потужна, позбавлена ​​ознак сухості голова – одна з визначальних характеристик породи. Череп вірменського вовкодава великий, широкий, саме на нього припадає 60% об’єму голови собаки. Стоп у породистих тварин м’який, вилиці майже не виділяються, але щоки при цьому пухкі та підтягнуті. Лобові лінії рівні та паралельні перенесенням.

Щелепи та зуби

У гампрів неймовірної потужності щелепи з сильними, щільно поставленими зубами та ножицеподібним різновидом прикусу.

Очі

Очі відрізняють глибока, злегка «вдавлена» посадка та мигдалеподібний, трохи розкосий розріз. Самі очні яблука невеликі, колір райдужки медовий, але завжди темніше забарвлення вовни. Дивиться собака розумно, серйозно і суворо, причому суворий вираз погляду властивий не тільки дорослим особинам, а й півторамісячним цуценятам.

Вуха

Вуха вірменського вовкодава посаджені лише на рівні чи нижче лінії очей, поставивши вушного полотна широкий.

Шия

Для шиї гампра типові помірна довжина та середній нахил. М’язова тканина в районі цієї частини тіла розвинена, що додає силуету масивності.

Корпус

gampr

Вірменський вовкодав – порода з подовженою статурою та індексом тіла 108-110. Розтягнутість формату досягається не за рахунок довжини попереку, а завдяки особливостям будови грудної клітки. Сама груди характеризуються достатніми шириною і глибиною, при цьому її нижня лінія повинна знаходитися нижче ліктьових зчленувань і м’яко переходити в помірно підтягнутий живіт.

У гампрів дуже широкі прямі спини з бугром холки, що чітко виділяється. Область попереку коротка, але досить заповнена. Круп масивний, подовжений, без похилості.

Кінцівки

Правильний постав і паралельність один одному – обов’язкова вимога як передніх, так задніх ніг гампра. Плечові кістки та довгі лікті утворюють зчленування з кутом 108-110°. Передпліччя мають бути сильними та приймати паралельне положення щодо один одного. Те саме правило діє щодо зап’ясть, проте при погляді на них збоку повинен явно вгадуватися косий постав.

Відмінна риса задніх ніг вірменського вовкодава – легка випрямленість у сфері скакальних і колінних суглобів. Стегна і гомілки подовжені, з вираженими суглобовими зчленуваннями. Плюсни мають ту ж довжину, що і стегна, а також відрізняються досить великими розмірами та розтягнутою передп’ятковою частиною. Лапи собаки мають правильну округлу форму, щільно зібрані пальці та м’які подушечки. Пересувається гампр вільним потужним ходом, тримаючи шию, круп і спину на одній лінії.

Хвіст

Хвости представників породи мають високу посадку і зазвичай опущені донизу. Якщо вовкодав злий або просто поспішає у справах, хвіст встає над спиною, стаючи схожим на серп або кільце.

Вовна

Сучасний стандарт визнає лише короткошерстий різновид гампрів. Це особини, що мають густу вовну з дуже короткою псовиною на морді, передніх кінцівках та вухах. Довгошерсті вірменські вовкодави поки що не реєструються кінологічними асоціаціями, але цілком успішно розлучаються і дуже популярні у північній частині Кавказу.

Забарвлення

Формально допустимо будь-яке забарвлення гампра, проте найбільш переважними залишаються палевий і зонарний. Бажано наявність «маскової» плями на морді тварини. Не вітається, якщо собака має ліверну чи коричневу масть.

Недоліки та дискваліфікуючі вади

До серйозних вад зовнішності прийнято відносити надмірно вузьку морду, освітлені райдужку і мочку носа, витріщені очі, дрібні пожовклі зуби, скошений круп, короткий корпус з відвислим животом, а також горбату або сідлоподібну спину. Дискваліфікації підлягають сліпі та глухі гампри, особини з крипторхізмом та ті, у яких відсутня подвійна шерсть.

Характер гампра

Вірменський вовкодав – думаюча і дуже самостійна порода. Правда, слід уточнити, що мати ці якості тварини стали далеко не відразу і виключно за допомогою людини. З давніх-давен гампрів використовували в ролі вихованців для всього – собаки вартували садиби, пасли овець, витягували людей з-під снігових завалів, брали участь у боях на рингу і навіть ходили на ведмедя. Сьогоднішні представники породи теж все це вміють, але, на жаль, не завжди одержують можливість проявити себе у справі.

Головне, що відрізняє вірменського волкодава від більшості інших собак, – його виняткова самостійність і небажання підкорятися будь-кому. Як приклад: довіра та любов цих серйозних бруталістів доведеться довго заслуговувати, а свою спроможність, як господаря, – регулярно доводити. Фахівці стверджують, що вірменським вовкодавам простіше встановити контакт із дітьми, ніж із явним лідером зграї. Відповідно, поставтеся з розумінням до того, що спочатку вихованець буде довго придивлятися до свого старшого наставника.

gampr2

Ще одна унікальна риса характеру гампра – здатність інтуїтивно передбачати небезпеку та працювати на випередження. У цьому ж криється головна проблема для господаря: іноді чотирилапий охоронець помиляється і приймає за загрозу абсолютно невинні дії. З цієї причини не рекомендується розслаблятися, гуляючи з вовкодавом у громадських місцях, – навіть пес, що бігає в наморднику, здатний довести перехожих до стану шоку одним тільки видом.

У вірменських вовкодавів дуже розвинене почуття сімейної спільності, тому в критичній ситуації собака з однаковим прагненням захищатиме як лідера зграї, так і його дітей. Щоправда, такі дії можливі лише в сім’ях, де вихованця щиро люблять та поважають. У відносинах із домашніми тваринами гампри лояльні та доброзичливі. Причому поширюється їхня миролюбність лише на тих представників фауни, яких вони вважають слабкішими і дурнішими за себе. Наприклад, дорослий пес не буде робити замах на життя кошеня, а овець і кіз постарається неодмінно взяти під своє заступництво. У той же час з великими одноплемінниками тертя неминучі, тому брати на утримання двох одностатевих гампрів настійно не рекомендується.

Усі, хто не входить до сімейного кола вовкодава, автоматично вносяться їм до списку неблагонадійних осіб. При цьому зовні все виглядатиме більш ніж пристойно – пес продовжить впускати в будинок друзів господаря і навіть намагатиметься зобразити граничну байдужість до всіх, кого бачить не вперше. Але і тут пильність краще не втрачати: якщо гість дозволить собі дію, яка здасться гампру підозрілим, чотирилапий бодігард негайно на нього відреагує.

Виховання та дресирування

Ще нещодавно дресируванням гампрів ніхто не цікавився, оскільки ставка робилася на природні інстинкти породи. Зазвичай щенята копіювали поведінку дорослих особин, згодом накопичуючи власний життєвий досвід. Крім того, за старих часів існувала думка, що навчання вовкодавам тільки шкодить, заглушаючи в них вовчі гени. Що ж до сучасних представників породи, то з ними уникнути навчання не вийде. Особливо, якщо йдеться про вихованців, які проживають у сім’ях, що експонуються на виставках і відвідують тренувальні майданчики – основи правильної поведінки прищеплювати таким гампрам життєво необхідно.

Підвищена увага потрібно приділити етапу соціалізації цуценя: ставлення тварини до світу закладається у перші місяці життя, і дуже важливо, щоб у цей період у малюка залишилися позитивні враження від навколишньої реальності. Нехай чотирилапий шалапут спілкується з іншими тваринами, відвідує людні місця та спостерігає за іграми дітей. Цуценя у віці 2-3 місяців важливо зрозуміти, що зовнішній світ не становить загрози і ніхто не намагається робити замах на його життя.

Не намагайтеся виховувати з гампра суворого самітника. Краще частіше грайте з вихованцем, запрошуйте собаку в житло, де зібралися інші члени сім’ї, і навіть комунікуйте по максимуму. Не забувайте, що стабільність психіки та поведінки вірменського вовкодава залежить у тому числі від характеру взаємин із господарем. Найскладніший період життя гампра – підлітковий вік. Це той самий час, коли щеня починає робити підкоп під ваш авторитет і намагатися зайняти місце ватажка зграї. Завдання власника в цей момент – утриматися на троні лідера, не надто давлячи на вихованця (пам’ятаєте, жорсткий пресинг породу дратує та злить).

З інтелектуальними здібностями у гампрів повний порядок, тому для проходження УГС, ОКД і навіть ЗКС їм потрібно докласти лише трішки старання. Якийсь спеціальний підхід до навчання не буде потрібний: використовуйте будь-який стандартний посібник з дресирування. До речі, більшість таких посібників пропонує спочатку визначити тип ВНД (вища нервова діяльність) вихованця та відштовхуватися у навчанні від отриманого результату. Ну і звичайно, не забувайте, що займатися з собакою, а також водити її на курси до інструктора або на тренувальний майданчик повинен одна людина, причому та, за якою в очах тварини закріплений статус боса та альфа-самця.

Утримання та догляд

Гампр ні в якому разі не ланцюговий і тим більше не квартирний собака. Порода дуже волелюбна та контактна, тому в умовах обмеженого простору у поєднанні з дефіцитом спілкування швидко деградує. Найкраще житло для вірменського вовкодава – просторе сільське подвір’я та вольєр. Представники цього сімейства – витривалі, не розпещені надмірним комфортом собаки, тому легко переносять холод, сиру погоду та інші кліматичні сюрпризи. Зрозуміло, на зиму вихованця доведеться забезпечити утепленою будкою, а у вольєрі спорудити дощату підлогу, але, загалом, у вуличних умовах порода почувається вільно і природно.

Гампр не страждає на гіперактивність і не носиться подібно до метеора, проте фізичні навантаження йому необхідні. Оптимальний вид діяльності для собаки – прогулянки у спокійному темпі на природі. Легкі пробіжки за велосипедом господаря теж не забороняються, але дуже дозовано і тільки, якщо тварина не має проблем із суглобами.

Гігієна

Як будь-який робочий собака, гампр не потребує частого миття та арсеналу засобів догляду. Виняток робиться тільки в період линяння (навесні та восени), коли у породи оновлюється вовняний покрив. У цей час собаку потрібно щодня розчісувати щіткою, у запущених випадках підключаючи до процесу пуходірку. Купання у природних водоймах вірменським вовкодавам не заборонено, але систематично тягати тварину у ванну не рекомендується. Вовна вихованця здатна самоочищатися, а дуже часті гігієнічні процедури позбавляють її захисних функцій, призводячи до ламкості та пухкості волосся. Втім, доводити собаку до критичного стану, коли її псовина злипається від бруду, теж не можна, тому мити гампра, звичайно ж, необхідно, але лише тоді, коли він втрачає охайний вигляд.

Регулярний огляд очей та вух собаки обов’язковий, тому раз-другий на тиждень влаштовуйте інспекцію стану органів слуху та зору. Прибрати з повік пилові та слизові грудочки можна будь-якою чистою тканиною, зволоженою міцним чайним або ромашковим настоєм. Видалити із вух сірку простіше за допомогою гігієнічних крапель та лосьйонів, які знайдуться в будь-якому зоомагазині. Гампри, особливо сторожові, не є дуже активними вихованцями, тому пазурі у них не сточуються. Відповідно, щоб позбавити тварину дискомфорту, готуйтеся озброюватися раз на місяць кігтерезом для великих порід і обробляти лапи.

З раннього віку вірменського вовкодава треба привчати до необхідності чищення зубів. Для цього купіть анатомічну зубну щітку та спеціальний гель із приємним для собаки смаком. Якщо вихованець завзято пручається механічному чищенню, можна спробувати гігієнічну пасту, яку досить просто нанести на ясна. Найдешевший засіб для розчинення зубного нальоту – насадка на палець із медичного бинта, змочена у розчині соди (половина чайної ложки соди на склянку води). Непоганий результат можуть забезпечити тверді ласощі із жил, а також томатний сік, але до останнього продукту у тварини доведеться виробляти звичку.

Годування

У недалекому минулому робочі гампри харчувалися більш ніж мізерно. Наприклад, грицики породи питання з харчуванням вирішувала самостійно, видобуваючи на луках гризунів або задовольняючись останками полеглих овець. Дворових собак годували господарі, при цьому в мисці вихованця частіше виявлялися кістки та юшка. Основу меню сьогоднішнього гампра має становити тваринний білок, тобто пісне м’ясо, риба, субпродукти, хрящі. М’ясна складова може бути низької якості – завітряні, жилаві, жорсткі шматки будуть з’їдені собакою з не меншим апетитом, ніж першокласний стейк.

Рибу дають обов’язково без кісток та в ідеалі тріскову. Гречана, ячмінна та рисова крупи, а також овочі (крім картоплі та бобових), фрукти та зелень задовольнять потребу гампра у клітковині та вітамінах. До речі, круп’яні каші досвідчені заводчики радять не варити, а запарювати окропом. Непоганий варіант з точки зору корисності – заварені м’ясним бульйоном висівки, які можна присмажити яйцем, яловичим жиром та іншими «смакувальниками».

Цуценят вірменського вовкодава у віці до півроку годують 3-4 рази на день, залежно від того, як вони набирають вагу. У цей період основу раціону складають молоко з додаванням манної та геркулесових каш, варені овочі, курячі яйця, рибне філе. Сире м’ясо для цуценят з незміцнілим імунітетом – важка їжа, тому його дають потроху, після того як малюк отримав «пакет» вікових щеплень. У 6 місяців гампрів дозволяється переводити на дворазове доросле харчування, за умови, що собака не має недоваги. При цьому в корм можна додавати трохи молока, щоб щеня їло охочіше. Розвантажувальні дні для великих робочих порід обов’язкові, тому щотижня вихованцю потрібно дати поголодати, заздалегідь забезпечивши його достатньою кількістю питної води.

Здоров’я та хвороби вірменських вовкодавів

Гампров не торкнулися ні комерційне розведення, ні генетичні проблеми, що супроводжують міжпородне схрещування, тому порода вільна від спадкових захворювань. Однак, як і у всіх великих собак, що швидко ростуть, у вірменських вовкодавів не все гаразд з опорно-руховим апаратом. Зокрема, підлітки та особи похилого віку піддаються артрозам, дисплазії суглобів, а також підвивихам ліктьових зчленувань.

Як вибрати цуценя

 • Розплідник, який продає цуценят гампра, повинен обов’язково мати реєстрацію в IKU (Міжнародному кінологічному союзі).
 • Не забувайте уточнювати, яку породну лінію розводить продавець – звички сторожового та грицику можуть сильно відрізнятися.
 • Оцініть якість та довжину «шубок» цуценят. У вірменських вовкодавів короткошерстого різновиду шерсть подвійна, з вираженим підшерстком, причому довжина волосків становить від 2 до 6 см.
 • Оглядати тварин у розпліднику краще зі спеціалістом-породником, оскільки маленькі гампри дуже схожі на цуценят кавказької та середньоазіатської вівчарок.
 • Нехай вас не бентежить той факт, що не всі цуценята вірменських вовкодавів мають контрастну маску на морді – стандарт не класифікує цю особливість як порок екстер’єру.
 • Ретельно фільтруйте оголошення про продаж цуценят в інтернеті. За межами Вірменії порода не поширена, тому нарватися на жадібних розведенців і метисів, які старанно видаються за чистокровних гампрів, дуже легко.